Holnap kezdődik az év egyik leginkább várt versenye, a UK Championship. Tudjuk kik vesznek részt rajta, tippelhetünk az eredményekre is, most nézzük mi mindent adott ez a verseny a közönségnek, mióta először útjára indult a fehér golyó 1977. november 26-án az angliai Blackpoolban.
A kezdetek
Az első UK-t a korábbi profi játékos Mike Watterson hívta életre, a már említett 1977-es évben, mégpedig "United Kingdom Professional Snooker Championship" néven. Ekkor még csak Nagy-Britannia állampolgárai (és a brit útlevéllel rendelkezők) számára állt nyitva a nevezés lehetősége, akik közül huszonnégyen mérették meg magukat az első tornán. A 2000£ fődíjat végül egy ír játékos, Patsy Fagan szerezte meg, érdekesség, hogy a legjobb négy között négy nemzet is képviseltette magát: egy ír (Fagan), egy észak-ír (Alex Higgins), egy wales-i (Doug Mountjoy) és egy angol (John Virgo) is. A finálét a BBC élőben közvetítette, a trófeát pedig maga az élő legenda, a snooker hőskorának 15-szörös világbajnoka, Joe Davis adta át az élete első és utolsó nagy versenyét nyerő Patsy-nek.
Patsy Fagan és Joe Davis
A Preston-éra
A következő évben a verseny Blackpool-ból átköltözött Preston városába, új szponzor, több pénz és nagyobb érdeklődés kíséretében. Az összdíjazás az előző évi 7000£ után ezúttal 12,500 volt, a versenyt pedig a wales-i Doug Mountjoy nyerte, méghozzá igen magabiztosan. A következő években ahogy a snooker, úgy a UK Championship népszerűsége is nőttön nőtt az Egyesült Királyságban.
Az 1980-as versenyen robbant be a köztudatba egy vörös hajú fiatalember, Steve Davis, aki a kor klasszisát és sztárját (vagy, ha úgy tetszik, a kor Ronnie O'Sullivan-jét), Alex Higgins-t mosta le a döntőben 16-6-ra, ezzel megkezdve évtizedes uralkodását a snooker trónján.
Davis lett az első címvédő is, '81-ben Terry Griffiths ellen 16-3-ra nyert a döntőben, így a rajongók okkal vártak már egy-két szorosabb finálét is. Megkapták, a következő két évben Davis két áldozata emelhette magasba a kupát: előbb Griffiths győzte le Higgins-t 16-15-re, majd Higgins vágott vissza Davis-nek, a torna történetének talán legemlékezetesebb meccsén.
Alex Higgins és Steve Davis
Az 1983-as döntőre Davis már nem az a megilletődött kinézetű ifjú volt, aki három évvel azelőtt először győzött. A sportág egyeduralkodójává nőtte ki magát, a UK-t megelőző négy nagy tornát zsinórban megnyerte és begyűjtött minden trófeát, amit csak abban az időben lehetett, lökött egy maximumot, ami szintén példátlan volt ekkor, és az 1980-as Világbajnokság óta egyszer sem kapott ki, Alex Higgins-től. Mindenki azt várhatta tehát, hogy újabb győzelmet arat, és erre a döntő első szakasza sem cáfolt rá, hiszen már-már megalázó, 7-0-s állással vonulhattak az első pihenőre. Alex Higgins azonban nem adta fel, változtatott megszokott játékstílusán, óvatosabb, visszafogottabb taktikát vett elő és hibára tudta kényszeríteni a Romford Robot-ot, sőt a nap végére majdnem ledolgozta a teljes hátrányát, 8-7 volt ekkor Davis javára.
Higgins kiegyenlített, majd 14-12-re vezetett is, amikor Davis ismét fordított, Higgins pedig 15-15-re alakította az állást, következhetett a döntő frame, ahol a Hurrikán elsöpörte ellenfelét és hatalmas meglepetésre legyőzte Davis-t. A közönség őrjöngött, kevés népszerűbb ember volt ekkoriban az Egyesült Királyságban, mint Alex "Hurricane" Higgins és kevés nézettebb televízió műsor, mint a snooker közvetítések, főleg a Világbajnokság, a Masters és a UK Championship.
Steve Davis
A következő évtől a verseny minden professzionális játékos számára megnyitotta kapuit és pontszerző tornává vált. Mégpedig olyan pontszerzővé, amit - hasonlóan más versenyekhez - Steve Davis sajátított ki. Négy éven át nem engedett mást a trófea közelébe, visszavágott Alex Higgins-nek (1985; 16-8), elintézte Neal Foulds-ot és megverte másik nagy ellenfelét, Jimmy White-ot is (1987; 16-14).
1988-ban aztán megszakadt az uralma, az elődöntőben egy 19 éves skót ifjonc ugyanis 9-3-as verést mért rá. Az illető nem volt más, mint Stephen Hendry, aki azonban ekkor még nem tudta megnyerni a döntőt, kikapott ugyanis a tíz év után újra UK-t nyerő veterán wales-i úriembertől, Doug Mountjoy-tól. A mai napig csak három játékos volt képes tíz év különbséggel kétszer is győzni a UK-en: Mountjoy, O'Sullivan és Higgins.
Stephen Hendry
Hendry azonban türelmes volt és a következő két évben végrehajtotta ugyanazt a generációváltást a tornán, amit tíz évvel azelőtt Davis tett meg, 16-12-re, majd 16-15-re győzte le a két döntőben a karrierje zenitjén átlépő Davis-t. A történelem majdnem megismételte önmagát, Davis is nagy (7-2-es) hátrányt dolgozott le, hogy eljusson a döntő frame-ig, azonban ott alulmaradt.
Három újabb emlékezetes siker követte egymást, ahogy Hendry inkább a Világbajnokságokra koncentrált: John Parrott rövid tündöklése '91-ben, a többre hivatott Jimmy White győzelme '92-ben, majd Ronnie O'Sullivan berobbanása '93-ban. A Rakéta ezzel a legfiatalabb tornagyőztes lett a maga 17 évével, a döntőben (ismét csak a drámaiság kedvéért) a 90-es évek koronázatlan snooker-császárát Hendry-t legyőzve.
A skót azonban nem esett kétségbe, szorgalmasan gyűjtötte tovább a világbajnoki címeket és a Prestonban megrendezett hátralévő négy UK-ből is hármat bezsebelt (itt az egyik, '95), a várostól búcsúzó '97-es tornát viszont O'Sullivan nyerte (újfent Hendry ellen). Időközben 1995-ben Hendry megszerezte a torna történetének harmadik 147-esét Willie Thorne (1987) és Peter Ebdon (1992) után.
Bournemouth, Telford, York
Preston után jött három év Bournemouth-ban, három döntőssel, skót és wales-i uralommal. John Higgins kétszer, Mark Williams egyszer hódította el a kupát, Matthew Stevens viszont kétszer is vesztesként hagyta el a finálét. Hendry eközben újabb maximumot lökött, 1999-ben.
Ronnie O'Sullivan
A bournemouth-i kitérő után York rendezhetett, O'Sullivan pedig ismét nyert. Hat éven keresztül ő volt az egyetlen angol döntős, majd 2004-ben jött David Gray a semmiből, maximumot lökött és döntőbe is jutott, de ott súlyos verést kapott Stephen Maguire-től.
A 2005-ös esztendő újabb legendás meccset hagyott az utókorra. A 48 éves Steve Davis - aki ekkorra már jó ideje a vert mezőnyben szerénykedett - elképesztő meccseket játszva egészen a döntőig menetelt. Legyőzte a címvédő Maguire-t, Doherty-t és Stephen Hendry-t is. A döntőben pedig nem más került az útjába, mint Ding Junhui, a 18 éves kínai ifjú zseni, aki le is győzte harminc évvel idősebb ellenfelét, ezzel ő lett az első Brit-szigeteken kívüli győztes.
Ding Junhui és nyereménye
York után Telford következett a rendezésben, négy év, négy győztes és három fantasztikus, izgalmas döntő, majd idén újra York jön. A lebonyolítás ismét megváltozott, '92 után újra lefaragták a frame-ek számát, ezúttal a negyeddöntőig hatot kell nyerni egy meccsen, majd az elődöntő kilenc, a döntő pedig tíz nyert menetig tart. A főtáblán nem kevesebb, mint kilenc egykori győztes feszül majd neki a nagy feladatnak, hogy hazavigye a gyönyörű trófeát Karácsonyra.
Közülük nyer valaki? Ismét meglepetést szerez valamelyik nagy öreg? Vagy új győztesnek tapsolhatunk? December 11-ig minden kiderül!
Utolsó kommentek