Ma (azaz többnyire pénteken) egy olyan meccset láthattunk, amilyenre vártunk ettől a párostól. Egy meccset, amiben megvan az, amiért a snookert szeretni lehet. Egy olyan csatát, amelyik bizonyította: nem a vezetők, nem a szabályok és nem a meccs hossza alakítja a játékot, hanem két kiemelkedő tehetségű, remek sportember, akik győzni akarnak. Két olyan klasszis, akik a zöld posztó mellett mutatják meg, hogy kicsodák valójában.

 

 

Elöljáróban: most sort kerítünk olyan témákra is, amelyek szervesen kapcsolódnak a UK Championship-hez is, valamint megkerülhetetlenek napjaink snooker-életében. Ezzel kapcsolatban személyes véleményem, hogy sajnálom a meccsek lerövidítését, sajnálom, hogy olyan fejlemények mentek végbe, amelyek több játékos ellenérzését váltották ki, hangos, vagy csendes formában.

Mark Allen


A teljesség igénye nélkül: Mark Allen arra panaszkodott, hogy a Snooker Világszövetség elnöke Barry Hearn tavaly júniusi megválasztásakor a nagy tornák (UK, Masters, Világbajnokság) lebonyolításának változatlanságát ígérte, mégis, másfél évvel később a UK-t "megkurtították".
Többek között Ronnie O'Sullivan a PTC rendszer ellen ágált, sőt egyenesen "megerőszakolva" érezte magát azért, amiért muszáj részt vennie ezeken az eseményeken. Ők, a panaszkodók (a fent említettek és a többiek), egyaránt olyan alakjai a sportnak, akik megfogalmazhatnak kritikát, olyat, amelyet illik komolyan venni, de legalábbis tiszteletben tartani, így ezt minősíteni nem tisztem.

Barry Hearn

Barry Hearn


Barry Hearn-ről is egy eszmefuttatást: a snooker Bernie Ecclestone-jának is nevezhető fickó egy üzletember, akinek érdemei elévülhetetlenek abban, hogy annak idején a sportág ott tartott, ahol. Most újra ő van pozícióban, reformokat tervez. A hagyományok értékét biztosan tiszteli, de csak addig, ameddig az üzleti érdek azt felül nem írja. Az üzleti érdek pedig a nézőre vezethető vissza, magyarán minél több nézőt érdekel, annál sikeresebb a snooker. Ezzel meg kell barátkozniuk a játékosoknak is, hiszen végső soron őket is a nézők tartják el, valamint meg kell barátkozniuk az olyan nézőknek is (mint például én), akik úgy szeretik a snooker-t, ahogy van. Bízhatunk, - optimistán mondom - okkal bízhatunk abban, hogy alapjaiban nem éri változás a sportot, amit szeretünk, mégis szerethetőbbé válik szélesebb rétegek számára is.

 


 

Aztán térjünk vissza arra a két emberre, akikről eredetileg szó volt. Neil Robertson és Judd Trump az asztal mellett tettek hitet a snooker mellett. Heroikus küzdelmet vívtak meg, mindketten tudásuk legjavát nyújtották, amiben ugyanakkor ott volt az idegesség is, néha meginogtak, hibáztak, mert ők is csak emberek.

A tetőfokára hágott feszültség és az időnként becsúszó hibák ellenére mégis olyan mentális erőt sugároztak, ami a legnagyobbak ismérve.

Végül az a Judd Trump került ki győztesen, aki (visszakanyarodva Hearn-höz) egyik fő letéteményese lehet a snooker újbóli térhódításának. A mérkőzés előtt, a sajtótájékoztatón "naughty (kb. szemtelen, pajkos) snooker"-t ígért, amit ő maga sem tudott igazán megmagyarázni... legalábbis szavakkal nem. A több mint öt órás ütközetben azonban bármilyen leírásnál jobb magyarázatot adott. Bátorság, taktika, szemtelenség, győzni akarás és nem utolsósorban minőség fémjelzi az ő snooker-ét.


Az angol végig vezetett és annak ellenére talpon maradt, hogy Robbo emberfeletti erőket mozgósítva újra és újra feljött, feltámadt, egyenlített, tapadt. A hosszú belökések specialistái kiszolgálták a taktikus snooker szerelmeseit is, sorra hozták lehetetlen helyzetekbe egymást, hogy aztán még lehetetlenebb módon meneküljenek ki onnan - a 14. frame-ben ez egy epikus biztonsági csatában csúcsosodott ki, aminek újraállítás kellett, hogy véget vessen.
Végül Judd Trump tehát a UK Championship döntőjébe jutott, de a pénteki nap igazi győztese véleményem szerint maga a snooker.

Záróakkordként még egy szubjektív adalék: egy kocsmahivatalban volt szerencsém végignézni a mérkőzés második szakaszát, ahol más vendégek részéről kritika érte a snooker-t, kétségbe vonva annak sport mivoltát (másik, szándékosan meg nem nevezett sporttal szembeállítva, obszcén módon). Nos, lehet, hogy az elmúlt bekezdésekben egy kicsit túlmisztifikáltam ezt a meccset, de arra az egyre mindenképp jó volt, hogy aki vette a fáradságot és végignézte, továbbá az intelligenciája megüti az átlagos szint alsó határát, az belátja: a sport minden ismérve megtalálható a snooker-ben... természetesen lehet szeretni, nem szeretni, élvezni, vagy unni, de ez - azt hiszem - vitathatatlan.

 

 

A Tippverseny állása a másik elődöntő után jön, érdekességként annyit bedobnék, hogy a végső győztesre leadott tippek közül már mindegyik bukó, úgyhogy a hátralévő két meccs dönt - gyakorlatilag Chiny (176pont) és Tharqa (166) között.